„Nagyon sokan nem tudják, hogy diabéteszes vagyok. Nem igazán beszéltem az embereknek erről, csupán pár személynek. Szégyelltem” - vallja Ionuț Simion, egy 24 éves fiatal, a Yuppi táborok volt résztvevője.
A krónikus beteg fiataloknak bátorságra van szükségük: bátorságra, hogy önmaguk lehessenek, bátorságra, hogy kiálljanak magukért. Az #IAmMyAdvocate projekt célja egy olyan közösség kialakítása, ahol a jelenlegi és volt Yuppi tábor résztvevői megoszthatják egymással a betegség okozta problémákat, nehézségeket és támogathatják egymást abban, hogy ezeket a nehéz pillanatokat átvészeljék, ahol növelhetik az önbizalmukat, ahol azt érzik, elfogadják és megértik őket, ahol bátorítva vannak arra, hogy kiálljanak magukért. Egy hely, ahol bátorságra tehetnek szert.
A projekt tevékenységei közé tartozik két Facebook támogató csoport létrehozása, a krónikusan beteg fiatalok közösségében felmerülő problémák azonosítása és saját projektek kidolgozása, életbeléptetése a problémák megoldása érdekében, a krónikusan beteg emberek helyzetével kapcsolatos figyelemfelkeltő és érzékenyítő kampányok szervezése a tanárok számára, valamint Yuppi táborok szervezése kamaszoknak.
„A Yuppi Camp tavaly lett tíz éves, ami azt jelenti, hogy nagyon sok részvevőnk már felnőtt és nem vehet már részt a táborokban. Mindig éreztem annak a szükségességét, hogy tartsuk velük a kapcsolatot, hogy valami hasznosat csináljunk nekik, velük, de nem volt elég időnk, nem volt elég pénzünk rá. Egy hirtelen fellendülésből egyszer létrehoztam egy Facebook csoportot, ahova meghívtam régi táborozóinkat, akikkel ismerős voltam Facebookon, de sajnos nem volt elég időm arra, hogy életben tartsam a csoportot: hogy új bejegyzéseket, érdekes történeteket tegyek közzé, hogy fenntartsam a beszélgetéseket, így idővel a csoport kommunikációja megszűnt” - emlékszik vissza László Zsuzsa, a Yuppi Tábormozgalom Egyesület elnöke, az #IAmMyAdvocate projekt menedzsere.
2021-ben, amikor felmerült a norvég alapokból történő finanszírozás lehetősége a különféle nehézségekkel küzdő fiatalok számára, a csoport tagjait kérdeztük meg arról, hogy mi lenne a leghasznosabb számukra.
„Megkérdeztem a csoport tagjait, hogy milyen problémákkal szembesültek a felnőtté válás útján, sikerült-e leküzdeni ezeket a nehézségeket, és ha igen, mi segítette őket ebben. Legnagyobb meglepetésemre a válaszokból nem tudtam egy közös elemet beazonosítani, de második olvasatra rájöttem, hogy a közös elem az önazonosság: a nehézségek leküzdésében szinte mindenik fiatal felnőtt kiemelte azt a pillanatot, amikor sikerült elfogadnia önmagát, amikor megtanult bízni önmagában, amikor ráébredt és elfogadta azt, hogy együtt kell élnie betegségével, amikor megtanult bátran beszélni róla az iskolában, az egyetemen, barátok között, párkapcsolatban, munkahelyen stb.” - részletezte László Zsuzsa.
„Ekkor jöttem rá, hogy a krónikusan beteg fiataloknak nemcsak politikusra, érdekképviseleti szervezetekre van szükségük, akik az ők jogaikért harcolnak, kiharcolják az ő jogaikat. Ennél fontosabb, hogy őszinték legyenek önmagukhoz, elfogadják magukat, bízzanak magukban, tudják hogyan érvényesítsék jogaikat, és merjenek kiállni magukért, merjék hallatni hangukat. Így született meg az #IAmMyAdvocate projekt, amelyben nem mi segítünk nekik konkrétan, hanem megteremtjük azt a kontextust, ahol ők segíthetnek saját magukon” - tette hozzá László Zsuzsa.
Ionuț Simion 24 éves és szombaton volt 14 éve annak, hogy felfedezték nála a diabéteszt. Kolozsváron él, két munkahelye van, naponta 14 órát dolgozik, ez pedig nagyon megnehezíti azt, hogy a diabétesszel kompatibilis életet éljen. Háromszor volt Yuppi táborban, legutóbb 2015-ben. „Nem akartam kívülálló lenni, annak ellenére, hogy diabéteszes vagyok. Valójában sokan nem is tudják, hogy diabéteszes vagyok. Nem igazán beszéltem az embereknek erről, csupán pár személynek. Szégyelltem. A Yuppi táborban kezdtem egy kicsit jobban elfogadni azt, hogy nekem van ez a betegségem, mert olyan emberekkel találkoztam, mint én, akik nem kerülgetnek, nem félnek, nincs bennük ez a távolságtartás" - vallotta Ionuț.
Dósa Csaba 17 éves, az artritisz pedig hetedik osztály elején jelent meg nála. Marosvásárhelyen él és most 11. osztályos. Háromszor volt Yuppi táborban, legutóbb 2019-ben. „A boka artritiszem 2016 őszén alakult ki. Három hónapos kezelésre volt szükségem akkor: egy hónap a kórházban és kettő otthon, gyógyszeres kezeléssel. Amikor az első tünetek megjelentek, annyira fájt, hogy járni sem tudtam. A kezelés után eltelt egy év és a tünetek ismét megjelentek. Egy nagy diétába kezdtem akkor, ami nagyon sokat segített. A Yuppi Camp segített, hogy kiszakadtam az átlagos hétköznapokból, ahol olyan emberek vettek körül, akik hasonló betegségekben szenvednek, ez könnyebbé tette a továbbiakban is a barátkozást, az ismerkedést” - vallotta Csaba.
Az #IAmMyAdvocate projekt egy sor olyan eseményt és kezdeményezést foglal magába, amelyekre a következő két évben kerül sor és amelyeken legalább kétszáz 14 és 35 év közötti krónikus beteg fiatal vesz részt az ország minden részéről, legalább fele hátrányos térségekből:
- Az önbecsülés erősítése: ingyenes élményterápiás táborok szervezése 2022-ben és 2023-ban, 100 rákbeteg, diabéteszes vagy más autoimmun betegségben szenvedő kamasznak;
- Támogató közösség kiépítése azok számára, akik hasonló élményen mennek keresztül: egy hely, ahol ezek a fiatalok elfogadva és biztonságban érezhetik magukat. Két online Facebook csoportot hoznak létre: az egyiket a krónikus beteg kamaszoknak, a másikat a krónikus beteg fiatal felnőtteknek;
- Civil aktivizmus: a projekt egyik partnerével, a PONT Csoporttal együtt 50 krónikus beteg fiatal azonosítja be sajátos problémáikat, ehhez mérten akciókat és projekteket terveznek, melyek közül 10-et ténylegesen meg is valósítanak közösségeikben;
- Közösségi média kampányok: az a 10 fiatal, aki igazán felbátorodott és hallatni akarja a hangját, kisebb közösségi média kampányt gondolhat ki és valósíthat meg a Yuppi Camp támogatásával;
- Érzékenyítő kurzusok: a projekt partnere, a csíkszeredai Spektrum Oktatási Központ 130 pedagógusnak 10 különböző iskolából szervez majd érzékenyítő kurzust a krónikus beteg tanulók helyzetére nézve;
- Szakkonferencia véleményt formáló intézményekkel, szervezetekkel közösen: azon intézmények és szervezetek képviselői ülnek majd egy asztalhoz, akik folyamatosan kapcsolatban vannak a krónikus beteg fiatalokkal és életútjukat befolyásolják: gyerekjogvédelem, tanfelügyelőségek, betegek érdekvédelmi szervezetei stb.
A Yuppi Tábormozgalom Egyesület 2011-ben jött létre és azóta ingyenes élményterápiás táborokat biztosítunk a rákbeteg, diabéteszes vagy más autoimmun betegségben szenvedő gyerekeknek és fiataloknak, valamint családjaiknak. A kezdetektől fogva 1.266 gyerek, kamasz és családjaik, 1.116 önkéntessel együtt 25 táborban és 11 online tevékenységen vett részt. Az első olyan romániai tábor vagyunk, amely az élményterápia módszerét használta: a tábori tevékenységek – mászás, evezés, lovaglás, íjászat – segítik a gyerekeket és kamaszokat újra felfedezni önbizalmukat, növelik függetlenségüket, és alapvető érzelmi erőforrásokat biztosítanak számukra a betegség elleni küzdelemben - ezt tudományos tanulmányok bizonyítják.
2022 nyarán három nyári tábort és egy családi hétvégét szervezünk: Tábor diabéteszes gyerekeknek és fiataloknak (7 és 18 év közötti gyerekeknek és fiataloknak), Testvér Tábor (rákbeteg vagy autoimmun betegségben szenvedő 6 és 18 év közötti gyerekeknek és testvéreiknek), Családi Tábor (rákbeteg vagy autoimmun betegségben szenvedő 0 és 7 év közötti gyerekeknek és családjaiknak), Családi Hétvége (krónikus beteg 0 és 18 év közötti gyerekeknek és családjaiknak).
Az #IAmMyAdvocate projektet a Yuppi Tábormozgalom Egyesület vezeti, 149 900 eurós támogatásban részesül az Active Citizens Fund Románia program keretében, amelyet Izland, Liechtenstein és Norvégia finanszíroz az EGT Alap 2014-2021 keretében. A projektben partnerük a PONT Csoport és a Spektrum Oktatási Központ.
További információkat a www.eeagrants.org, valamint a www.activecitizensfund.ro honlapon találhatók.